Aktualności

Powrót do listy

TECHNIKUM TEB EDUKACJA - Warsztaty w Ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia  

2015-11-20

20 listopada 2015r. na terenie Technikum TEB Edukacja odbyła się prelekcja w ramach ,,Światowego Dnia Rzucania Palenia’’.

Prelekcję poprowadziły Panie: Anna Kańska i Danuta Matusiak, Starsze Asystentki Sekcji Oświaty i Promocji Zdrowia.Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Piotrkowie Tryb. 

W 2015 roku Światowy Dzień Rzucania Paleni Tytoniu przypadł na 19 listopada. Dzień ten ma już 30 – letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californi, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście jeden dzień nie wystarczy do porzucenia nałogu, ale miał zachęcić do podjęcia takiego postanowienia. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat.

Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku, w tym ponad 600 tysięcy palaczy biernych, wdychających dym osób palących ze swojego otoczenia.

Skutki śmiertelne palenia tytoniu są powszechnie znane, ale głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli. Palacz może nie odczuwać skutków palenia przez wiele lat.

Niestety często po ujawnieniu się skutków nałogu jest już za późno …

,,Palenie zabija’’- ostrzeżenie to widoczne na każdym opakowaniu papierosów, niestety nie działa odstraszająco na sięgających po nie palaczy, dlatego tak ważne jest podejmowanie działań zmierzających do rozbudzania wewnętrznej motywacji do zerwania z nałogiem.

Prelekcja miała na celu uświadomienie młodzieży, że  decydując się na rzucenie palenia ratują swoje życie i zdrowie.

Uczniowie obejżeli przykłady graficznych ,,odstraszaczy’’( zdjęcia, plakaty, ulotki) oraz mieli możliwość zbadania zawartości nikotyny w organizmie za pomoca specjalnego wskaźnika udostępnionego przez pracownice PSSE.

Podkreślono również istotną rolę aktywnych form spędzania czasu wolnego i zdrowego odżywiania.

Organizator spotkania: Katarzyna Chałubek – pedagog Technikum TEB Edukacja w Piotrkowie Tryb.


Godło RP